Mahmut Yılmaz45 Yaşında - BakkalYalnız yaşayan yaşlı komşusunu her gün ziyaret ediyor, ihtiyaçlarını karşılamasına yardım ediyor.
Kemal Çelik52 Yaşında - Emekli AvukatBir çocuğun koruyucu ailesi.
Bülent Çetin22 Yaşında - Üniversite ÖğrencisiGörme engelliler için sesli kütüphanede hikayeler kaydediyor.
Ceren Gültekin29 Yaşında - Takı TasarımcısıToplum merkezinde kadınlara takı tasarımı dersi veriyor.
Emre Şentürk40 Yaşında - Göz DoktoruHaftada bir gün çeşitli bakım evlerinde ücretsiz göz muayenesi yapıyor.
Kağan Çağkan24 Yaşında - SporcuHaftada bir gün engelli insanlara kendi spor salonunda ücretsiz spor yaptırıyor.
Nazlı Gül60 Yaşında - Ev HanımıEvinde bir grup arkadaşıyla mantı yapıp satıyor, geliriyle 2 çocuğun okul masraflarına katkıda bulunuyor.
Ali Dağdelen57 Yaşında - MuhasebeciHafatda 1 gün huzurevine giderek yaşlılarla tavla oynamakta.
Pınar Kaya30 Yaşında - Hemşire2 yaşlının evlerine giderek rutin bakımlarını sağlamaktadır.

“Gönül Elçileri” Projesi Ramada Plaza Otel de Tanıtıldı


 

“Gönül Elçileri” Projesi Ramada Plaza Otel de Tanıtıldı

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nın hayata geçirdiği  Koruyucu aile alt uygulaması  kapsamında ballatılan  Gönül Elçileri  projesi  Kocaeli Valiliği ve Kent Konseyi Kadın Meclisi ortaklığında Ramada Plaza Otel de düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı. Basın toplantısına Vali Ercan Topaca nın eşi Sevim Topaca, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Kadın Meclisi Başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu, vali yardımcılarının eşleri Ayten Güni, Safiye Etil, Mürivet Sözen, Arife Türkmen, Beyhan Çakır, Dilek Ünlüsoy, Gülay Pekdemir, Sema Kara, kaymakamların eşleri  Fethiye Kaya, Ayşe Şirinoğlu, Fatma Karabulut, Naile Ateş, Meryem Parlar, Gülay Partal, Muteber Yazıcı, Sibel Ünaldı, 12 ilçenin belediye başkanlarının eşleri ve dernek temsilcileri katıldı.

Topaca, Projeyi Anlattı
Toplantıda söz alan Sevim Topaca, “Projenin tanıtım toplantısının illerde tanımının yapılması bizlerden istendi. Emel hanımla beraber ortak bir program yapmayı hedefledik. Çok faydalı bir program oldu” dedi. Proje hakkında bilgi veren Topaca, “Konu, çocuk yuvalarındaki çocukların koruyucu ailelerin yanına yerleştirilmesidir. Devletimiz her imkanlarını karşılasa da onlara bir aile sıcaklığını veremiyor. Aile sıcaklığı sadece aile yanında olabilir. Koruyucu ailede öncelikli hedefimiz 0-3 yaş arası çocuklarımızdır. Bilimsel araştırmalara göre zeka gelişimi 3 yaşına kadar devam etmektedir ve zeka sevgi ile olur. Sevgi de aile yanında verilir. Ayrıca çocuklarda 6 aydan sonra aidiyet duygusu gelişmektedir. Çocuk yuvalarında bu çok mümkün olmamaktadır” dedi.

Hanımlardan Destek İstedi
Ruh ve beden sağlığı mükemmel, güçlü bir Türkiye yi hedeflediklerini söyleyen Topaca, “Her birinizden koruyucu aile olmanızı isteyemeyiz ama gönüllü aile olabilir. Kocaelili hanımlardan destek bekliyoruz. Bu işin mimarı hanımlardır. Kendimiz koruyucu aile olmazsanız da etrafı bilgilendirin” diye konuştu. Topaca nın konuşması sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü sunum yaptı. Yümnü, Kocaeli de koruyucu aile oranının çok düşük olduğunu ve bu konuda teşvikleri bulunduğunu söyledi. Yümnü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ne bağlı 160 çocuk bulunduğunu belirterek, “2012 yılında 12 koruyucu aileye 13 tane çocuk verdik. Bu yılın başında da 23 koruyucu aileye 25 çocuk verdik. Bu yılın içinde ki hedefimiz de 100 çocuğu koruyucu aile yanına yerleştirmek” dedi.

Kitap Hediye Edildi
Yümnü, koruyucu aile olarak müracaat edenlere profesyonel eğitimciler tarafından eğitimler verildiğini de dile getirdi. Öte yandan koruyucu aile için geçen yıl 50 kişinin müracaat ettiği belirtildi. Özellikle 0-18 yaş arasındaki çocukların koruyucu aileye verildiğini söyleyen Yümnü, çocuklar için 600 TL maaş verildiğini, çocukların okul masraflarının da devlet tarafından karşılandığını söyledi. Yümnü nün konuşması sonrasında koruyucu ailelerin konuşmaları dinledi. Programın sonunda Sevim Topaca katılımcılara  Nar ağacı  adlı kitabı dağıttı.
http://www.kocaelikentkonseyi.org/gonul-elcileri-projesi-ramada-plaza-otelde-tanitildi/#

Kübra Beyza33 Yaşında - Resim ÖğretmeniHaftada bir gün hastaneye giderek hasta çocuklara resim dersi veriyor.
Gülce Özkan37 Yaşında - PsikologŞiddet mağduru kadınlara hafta bir kez psikososyal destek veriyor.
Suat Yıldırım30 Yaşında - MimarHaftada bir gün korunmaya muhtaç çocuklara kitap okuyor.
Nurdan Karakuş45 Yaşında - TerziHaftada bir gün 3 şiddet mağduru kadına terzilik öğretiyor.
Rıza Salman28 Yaşında - SosyologSivil toplum kuruluşlarına proje hazırlama desteği veriyor.
Ahmet Çalışkan27 Yaşında - Müzisyen3 çocuğa saz çalmasını öğretiyor.
Gül Kılıç22 Yaşında - Üniversite ÖğrencisiHaftada 2 gün engelli çocuklarla vakit geçiriyor.
Samet Demir26 Yaşında - KuaförAyda bir kez bir ilköğretim okuluna gidip çocukların saçlarını kesiyor.
Burak Yeterli24 Yaşında - Tercüman5 lise öğrencisine haftada bir gün ingilizce dersi veriyor.
Her hakkı saklıdır. © T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Adres: Eskişehir Yolu Söğütözü Mahallesi 2177.Sokak No:10/A Çankaya/ANKARA . Tel : +90 (312) 705 40 00