Mahmut Yılmaz45 Yaşında - BakkalYalnız yaşayan yaşlı komşusunu her gün ziyaret ediyor, ihtiyaçlarını karşılamasına yardım ediyor.
Kemal Çelik52 Yaşında - Emekli AvukatBir çocuğun koruyucu ailesi.
Bülent Çetin22 Yaşında - Üniversite ÖğrencisiGörme engelliler için sesli kütüphanede hikayeler kaydediyor.
Ceren Gültekin29 Yaşında - Takı TasarımcısıToplum merkezinde kadınlara takı tasarımı dersi veriyor.
Emre Şentürk40 Yaşında - Göz DoktoruHaftada bir gün çeşitli bakım evlerinde ücretsiz göz muayenesi yapıyor.
Kağan Çağkan24 Yaşında - SporcuHaftada bir gün engelli insanlara kendi spor salonunda ücretsiz spor yaptırıyor.
Nazlı Gül60 Yaşında - Ev HanımıEvinde bir grup arkadaşıyla mantı yapıp satıyor, geliriyle 2 çocuğun okul masraflarına katkıda bulunuyor.
Ali Dağdelen57 Yaşında - MuhasebeciHafatda 1 gün huzurevine giderek yaşlılarla tavla oynamakta.
Pınar Kaya30 Yaşında - Hemşire2 yaşlının evlerine giderek rutin bakımlarını sağlamaktadır.

KİLİS GÖNÜL ELÇİLERİ


 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, çocuk hizmetlerinde bir dönüşüm başlatmış ve bu doğrultuda kurum bakımından aile yanında bakıma, koğuş sisteminden çocuk evi/sevgi evi sistemine geçiş hedeflenmiştir. 

GÖNÜL ELÇİLERİ DR. AYŞE TAPSIZ IN BAŞKANLIĞINDA BİR ARAYA GELDİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, çocuk hizmetlerinde bir dönüşüm başlatmış ve bu doğrultuda kurum bakımından aile yanında bakıma, koğuş sisteminden çocuk evi/sevgi evi sistemine geçiş hedeflenmiştir. Bu dönüşümün en önemli ayağı Koruyucu Aile hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesidir.
Bu kapsamda ilgili yönetmenlik değiştirilerek koruyucu aile olma şartları kolaylaştırılırken, koruyucu ailelere sağlanan imkânlar önemli oranda arttırılmıştır.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın eşleri Emine Erdoğan ın himayelerinde yürütülen “Gönül Elçileri Projesi” adı altında bir proje başlatıp, bu projenin ilk ayağı olarak koruyucu aile hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve bu konuda farkındalık ve bilincin arttırılması hedeflenmiştir.
Projenin “Koruyucu Aile” konulu etkinliği 19.12.2012 Tarihinde Ankara da 81 İl Valisinin eşlerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. 81 İlin Valilerinin eşlerinin başkanlığında, kendi illerinde koruyucu aile hizmetlerinin yaygınlaştırılması için “Gönül Elçileri Çalışma Ekibi” oluşturulması kararlaştırılmıştı.
Kilis Valisi Sayın Süleyman Tapsız ın eşi Dr. Ayşe Tapsız başkanlığında, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü koordinesinde Gönül Elçileri Çalışma Ekibi oluşturulması ve koruyucu aile hizmetlerinin tanıtımı amacıyla iki toplantı tertip edildi.
Toplantının ilki Perşembe günü İl Özel İdaresi AFAD toplantı salonunda daire amirlerinin eşlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.Bu toplantıda Dr. Ayşe Tapsız, Ankara daki Toplantı izlenimleri ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Kaçarlar, Koruyucu Aile hizmetleri hakkında bilgi vererek uygulamaları örneklendirdi. Sosyal Hizmet Uzmanı Yaşar Yüce, konu ile ilgili bir sunumla katılımcılara projeyi tanıtarak soruları cevaplandırdı.
İkinci toplantı 11 Ocak Cuma günü saat 10.30 da aynı yerde; Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı, Başsavcılık,7 Aralık Üniversitesi Rektörlüğü üst düzey yönetici eşleri, Vali Yardımcısı ve Kaymakam eşleri ile özellikle kadın ve çocuklara yönelik faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarının yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirildi. 

Kübra Beyza33 Yaşında - Resim ÖğretmeniHaftada bir gün hastaneye giderek hasta çocuklara resim dersi veriyor.
Gülce Özkan37 Yaşında - PsikologŞiddet mağduru kadınlara hafta bir kez psikososyal destek veriyor.
Suat Yıldırım30 Yaşında - MimarHaftada bir gün korunmaya muhtaç çocuklara kitap okuyor.
Nurdan Karakuş45 Yaşında - TerziHaftada bir gün 3 şiddet mağduru kadına terzilik öğretiyor.
Rıza Salman28 Yaşında - SosyologSivil toplum kuruluşlarına proje hazırlama desteği veriyor.
Ahmet Çalışkan27 Yaşında - Müzisyen3 çocuğa saz çalmasını öğretiyor.
Gül Kılıç22 Yaşında - Üniversite ÖğrencisiHaftada 2 gün engelli çocuklarla vakit geçiriyor.
Samet Demir26 Yaşında - KuaförAyda bir kez bir ilköğretim okuluna gidip çocukların saçlarını kesiyor.
Burak Yeterli24 Yaşında - Tercüman5 lise öğrencisine haftada bir gün ingilizce dersi veriyor.
Her hakkı saklıdır. © T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Adres: Eskişehir Yolu Söğütözü Mahallesi 2177.Sokak No:10/A Çankaya/ANKARA . Tel : +90 (312) 705 40 00